SCİENCE VİE Belgeselleri

DÜNYAYI DOLAŞAN ARAŞTIRMACILAR türkçe dublaj izle
1520
İzle

DÜNYAYI DOLAŞAN ARAŞTIRMACILAR

Clementi ve Adria birer uçuş tutkunu ve yolculuğu çok seviyolar. Dünyayı dolaşmaya karar verdiler. Amaçları onu daha iyi anlamak ve yararlı olmak. Teori uçağıyla 14 ay sürecek bir uçak yolculuğuna çıkacaklar. Hedefleri dünya çapında araştırmacılarla karşılaşmak ve perde arkasını keşfetmek.
6 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
DİCK ve DOOM ile DAHİLER türkçe dublaj izle
1433
İzle

DİCK ve DOOM ile DAHİLER

Oturun , kemerlerinizi bağlayın ve kalkışa hazır olun . Her bölümde dahi bir kişi tanıtılacak. Fikirleriyle dünyayı değiştirmiş , sıradışı bir karakter , bu dahilerin buluşlarından yola çıkarak , kendi dahiyane fikirlerini ortaya atıcaklar . Peki becerebilecekler mi ? Tabikide , kesinlikle , on numara !
8 Bölüm   80 / 100 Puan   1 Puanlayan
RUSLAR UZAY YARIŞI türkçe dublaj izle
3194
İzle

RUSLAR UZAY YARIŞI

Apollo Ay programı 1972’ye kadar devam etti ve bu tarihe kadar 12 astronot Ay’a ayak bastı ama Amerikan televizyon kanalları Ay yolculuklarından çabuk sıkıldı. Siyasetçiler de ilgisini kaybedince, Apollo programı sona erdi. Ondan sonra da Ay’a giden olmadı. Uzay yolculukları, dünyanın alt yörüngesiyle sınırlı kaldı. Ama Ay’a ilk Sovyet bayrağı dikilseydi tarih farklı şekillenir miydi?
2 Bölüm   95 / 100 Puan   4 Puanlayan
MAKİNALARIN TARİHİ türkçe dublaj izle
1237
İzle

MAKİNALARIN TARİHİ

Bilinen ilk buhar makinesi örneği, Heron’un (Mısırlı mühendis) 50 yıllarına doğru (1. Yüzyılın ortaları) Mısır İskenderiye’de, uçları birbirine göre ters yönleri gösteren iki eğilmiş tüpün yerleştirildiği oyuk bir küre yardımıyla yaptığı türbindir. Bu kürede su kaynatılınca, buhar borular vasıtasıyla dışarıya çıkıyor ve günümüzdeki etki tepki kanunu denilen olgunun sonucunda kürenin dönmesine yol açıyordu. Heron, motor ya da buharlı bir türbin icat etmesine rağmen halk arasında bir etki yaratamadığından, buluşu motor aygıtının icadı olarak değerlendirilmemiştir.
2 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
EVRENİN SIRLARI türkçe dublaj izle
1882
İzle

EVRENİN SIRLARI

Muhteşem ve büyüleyici olan evren, insanoğlu için her zaman fevkalade çekici olmuştur. Binlerce yıl boyunca insanlar evrenin en büyük gizemleriyle uğraşmışlar ve onlara cevap aramışlardır.Çağımızın en karmaşık bilimsel sorularını soruyor, fizik ile felsefenin nerede buluştuğunu araştırıyor? Sekiz bölümün her birinde uzay, bilim ve bilinmeyeni sorgulayan doymak bilmeyen merakını kurcalıyor.
2 Bölüm   100 / 100 Puan   2 Puanlayan
UZAYDA RANDEVU türkçe dublaj izle
816
İzle

UZAYDA RANDEVU

NASA, Ay'a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD'nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir. Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA'nın çalışma alanlarının arasındadır.
3 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
UZAYI KEŞFEDİYORUZ türkçe dublaj izle
1403
İzle

UZAYI KEŞFEDİYORUZ

Mars keşif araçlarının üç tipinden birincisi ve en eskisi, “flyby” tabir edilen, uzaklaşan açık bir yörüngede hareket ederken, gezegene mümkün olduğunca yaklaştırılan ve bu fırsatı kullanarak mümkün olduğunca veri toplayan uzay araçları. Bu veriler (fotoğraf, manyetik alan, parçacık yoğunluğu, kozmik ışın şiddeti,..) radyoyla Dünya’ya iletilir, uzay aracı ise uzay boşluğuna doğru yolculuğuna devam eder. Keşif araçlarının ikinci tipi, “orbiter” denen, gezegenin yörüngesine oturtulan araçlar. Bunlar gezegenin çevresinde defalarca dönerek çok daha kapsamlı veri toplar, harita çıkarırlar.
4 Bölüm   80 / 100 Puan   1 Puanlayan
ŞUNU BİLİN türkçe dublaj izle
6503
İzle

ŞUNU BİLİN

Çikolotada Yağ Çiçeklenmesini Azaltma , Doğal Lifler ve Plastik, Alglerden Biyoyakıt,Jeotermal Enerjiden Yararlanma , Lastik Üretiminde Yeni Materyaller , Sürücüsüz Elektrik Servis gibi bir çok konuda bilgiler veriliyor.
20 Bölüm   80 / 100 Puan   2 Puanlayan
KUANTUM FİZİĞİNİN SIRLARI türkçe dublaj izle
3162
İzle

KUANTUM FİZİĞİNİN SIRLARI

Kuantum mekaniği; madde ve ışığın, atom ve atomaltı seviyelerdeki davranışlarını inceleyen bir bilim dalı. Nicem mekaniği veya dalga mekaniği adlarıyla da anılır. Kuantum mekaniği; moleküllerin, atomların ve bunları meydana getiren elektron, proton, nötron, kuark, gluon gibi parçacıkların özelliklerini açıklamaya çalışır. Çalışma alanı, parçacıkların birbirleriyle ve ışık, x ışını, gama ışını gibi elektromanyetik radyasyonlarla olan etkileşimlerini de kapsar.
2 Bölüm   90 / 100 Puan   2 Puanlayan
KÜÇÜK MATEMATİK HİKAYELERİ türkçe dublaj izle
4562
İzle

KÜÇÜK MATEMATİK HİKAYELERİ

Şunu açık açık söyleyelim. Negatif sayılar olmadan , zemin kat , donmuş besinler , arkadaşımın arkadaşları ya da düşmanlarımın arkadaşları olmazdı. Ve bunlar gibi bir sürü şey. Pi Sayısı , Karekök , olasılık ya da üçgenler nasıl keşfedildi. Matematiğin tarihinin anlatıldığı bu kısa süreli belgesel serilerinde matematik hikayelerinden söz edicez. Science Vie Junior yapımı bu seriyi kaçırmayın.
11 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
ŞAŞIRTICI GEZEGENİMİZİ KEŞFEDİYORUZ türkçe dublaj izle
2797
İzle

ŞAŞIRTICI GEZEGENİMİZİ KEŞFEDİYORUZ

Yapılan araştırmalar sonucu gezegeninin yaşı 4,467 milyar yıl olarak hesaplanmıştır. Geçen bu zaman dilimi, karmaşık bileşik yapılar ve içerdiği elementler göze alındığında, Güneş, Dünya ve diğer gezegenler dahil Güneş Sistemi'ndeki yapıları oluşturan moleküler bulutsunun kaynağı, ömrünü önceden tamamlamış bir genç tip yıldızın dağılmış artıklarının ve yıldızlar arası maddenin bir merkez etrafında dönerek gittikçe yoğunlaşmasıyla oluşmuştur.
7 Bölüm   80 / 100 Puan   1 Puanlayan
BANA YILDIZLARI ÇİZ türkçe dublaj izle
3110
İzle

BANA YILDIZLARI ÇİZ

Newton Yerçekimini buldu , Harezmi cebri anladı ya da Galileo dünyanın döndüğünü keşfedenlerdi. Science vie kuşağında Bana Yıldızları Çiz programına katılın ve bilim adamlarının buluşlarına tanık olun.
9 Bölüm   80 / 100 Puan   1 Puanlayan
BİLİM ÇILGINLIĞI türkçe dublaj izle
5144
İzle

BİLİM ÇILGINLIĞI

Yüzyıllardır insanlığın yeryüzündeki yaşama ortamına duyduğu merak, yaşam standartlarını yükseltecek bir etkinliğe bürünmeye başladı. Olağan gibi görünen olayları anlama çabası, aslında dünyanın gizemlerle dolu bir yer olduğunu ve bunları çözümlemek gerektiği gerçeğini doğurmuştur. Geleneksel bilim sadece anlamaya ve çözmeye gereksinim hissetse de, ileri safhalara bölünen bilim türleri sadece çözmeyi değil çözümden öte ilerlemeyi de kapsar.
8 Bölüm   80 / 100 Puan   1 Puanlayan
BİLİMİ HATIRLAMAK türkçe dublaj izle
2625
İzle

BİLİMİ HATIRLAMAK

20. yüzyılın başlarından itibaren bilimdeki ilerlemeler büyük hız kazanmış ve akademik çevrenin, daha elverişli bir araştırma ortamına kavuşması bu ilerlemeyi tetiklemiştir. Bilimle uğraşmak bir prestij haline gelmeye başlamış ve etkilerini göstermeye başlamıştır. Bu Science Vie bilim programında gerçekten de tuhaf olabilecek eylemlerin doğruluğunu bilim ile ispatlıyoruz.
8 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
DERS BAY KAPİCH türkçe dublaj izle
2832
İzle

DERS BAY KAPİCH

Ders Bay Kapich Science Vie Juniorda yayınlanan 4-5 dklık kısa belgesellerden oluşan bir bilim programı. Güneş ve ay tutulmasından , minarelli su , sonar ve ultrason ve çok daha fazla bilgi bu kısa belgeseller serisinde.
8 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan